Som ni frågat och önskat veganska recept sedan jag nämnde min veganska månad! Så himla kul. Oftast är det Johan som sköter matlagningen här hemma och jag har därför himla dålig koll på recepten till det vi äter. Johan också, eftersom han mest lagar på känsla och sällan efter recept.
Men misströsta inte! Recepten till mina favoriträtter kommer ni såklart få ta del av ändå, och idag tjuvstartar vi med något gott att baka till eftermiddagsfikan.
Vegansk brownie på svarta bönor och med ett kolatäcke ↓
Johans mamma bakade veganska brownies på svarta bönor för något år sedan, och dem minns jag var så himla goda. I söndags gav jag mig på att baka en egen omgång brownies att fika på. Den här gången med ett kolatäcke och färska hallon till.
Hur gott låter inte det?
Att göra brownie på svarta bönor blir SÅ gott som vegansk variant. Jag var lite skeptisk till bönorna till en början, mest på grund av tanken att smaken skulle vara konstig. Det är den inte. Alls!
Okej, vi börjar i rätt ände. Jag utgick från det här receptet när jag bakade den här brownien, men höftade lite mer på ingredienserna än vad receptet säger. Tog lite mer vaniljsocker, lite mindre mjöl och så där. Tänker att ögat är en rätt bra måttstock.
Ingredienser till brownie på svarta bönor
◇ 3,5 dl vetemjöl
◇ 3,5 dl strösocker
◇ 3 dl kakao
◇ 1 tsk bakpulver
◇ 1 tsk vaniljsocker
◇ 1 nypa salt
◇ 1 burk svarta bönor
◇ 3,5 dl vatten
◇ 1 dl rapsolja
Ingredienser till kolatäcket
◇ 2 burkar kokosmjölk
◇ 3 dl rårörsocker
◇ 1 nypa flingsalt
Gör så här:
◇ Sätt ugnen på 175 grader och förbered en form (ca 30×20 cm) med bakplåtspapper
◇ Sikta ner vetemjöl i en bunke och blanda i strösocker, kakao, bakpulver, vaniljsocker och salt
◇ Skölj av de svarta bönorna och mixa dessa till en slät smet med vatten och rapsolja
◇ Häll över smeten i bunken med de torra ingredienserna och blanda, blanda, blanda
◇ Smeten ska nu över i formen med bakplåtspapper, och sedan sättas i ugnen i 35 minuter
◇ När brownien är fast (testa med en sticka, inget ska följa med upp på stickan) ska brownien tas ut ur ugnen och nu stå och svalna
◇ Blanda kokosmjölk, rårörsocker och flingsalt i en kastrull och koka upp
◇ Låt sjuda i 40-60 minuter – glöm inte röra om då och då
◇ När det blivit en karamellfärgad kolasås i kastrullen ska såsen hällas upp i en skål och svalna
◇ Bred ut kolatäcket över brownien och skär den sedan i bitar. För mig blev det 15 bitar av formen.
Kombinationen av den veganska brownien, det söta kolatäcket och de syrliga hallonen. Så himla gott!
Om jag dukade fram en bit då och då under timmarna av hemtenta? Oh ja!
Smaklig spis!
17 kommentarer
Alltså åh vad det där såg gott ut! Supersnygga bilder också!
Vad glad jag blir, tack!
Mmm. Tror jag testat det här en gång innan faktiskt, att göra brownie på bönor. Vill minnas att det blev så himla bra. Alltså bättre än en tror när en först hör det. Såg göttigt ut att ha ett kolatäcke på. Vill minnas att jag bara hade vanlig grädde till. Kanske får testa nån gång!
Verkligen så mycket bättre än när en först hör att den grundar sig på bönor! Helt klart värt ett test bara för att få smaka på brownie i kombinationen med kolan. Så gott!
Härligt!! Kan också varmt rekommendera att slänga i lite nötter (typ valnötter, eller pistasch) i smeten, alternativt lägga på kolasåsen i efterhand, om man gillar och tål. MUMS
Åh, kan tänka mig att nötter i är perfekt! Min första tanke när jag åt första biten var också att banan till nog också hade blivit gott. Går att mixtra så mycket med!
ellen sluta. Det här är inte okej en fredagseftermiddag!! FÖR gott <3<3
Hhhehehe!! <3
Kul med recept! Verkar jättegott, älskar bönor :D
Fint att du tycker det! Vore roligt att höra vad du tycker om du testar baka! :)
Ser så gott ut, ska absolut testa! Tack för recept och superfina bilder <3
Vad glad jag blir, tack! Hoppas du tycker den var lika god som den ser ut sen <3
Gud va gott det låter!!
Det var prick lika gott!
Det där ser onekligen supergott ut! Måste testa! Bakade själv en vegansk brownie som blev SÅ GOD.
Åh ja, helt klart värd att testa!